top of page

Cudowne- Szczęśliwe Dziecko ? Tryby dziecięce w terapii schematu

Zaktualizowano: 21 sty 2022

Zapraszam Cię do inspirującej podróży - im więcej Szczęśliwego, Wolnego, radosnego Dziecka w Tobie - tym więcej Zdrowego, Sprytnego, Zaradnego Dorosłego. Dzięki akceptacji, rozwijaniu Szczęśliwej części w sobie używasz balans, równowagę i lepsze radzenie sobie z trudnościami jakie niesie życie.


Czy wiesz, że w każdym z nas jest Szczęśliwe, Wolne, Radosne Dziecko ?

Czy masz z nim kontakt ? Ile razy dzisiaj dotykałaś Szczęśliwego dziecka?

W jakich sytuacjach dotykasz go?

Kiedy ostatni raz pozwoliłaś sobie na głośny śmiech powodujący łzy w oczach?

Co powoduje, że masz dużo fan’u, zabawy w życiu? Czy potrafisz tego wszystkiego doświadczać?


Jak się rozwija Dziecko ?


Poznaje świat, chłonie go wszystkimi zmysłami. Zachwyca się każdym szczegółem, cokolwiek dotknie, zobaczy jest to dla niego niezwykle zdumiewające i poruszające. Świat dla dziecka jest Fenomenalny. Dziecko rozwijając się ma ogromnie dużo radochy z życia. Eksploruje otoczenie, odkrywa znaczenia i doświadcza każdej chwili - chwili dla niego unikalnej… Można powiedzieć, że kolekcjonuje ogrom emocjonalnych zbiorów…Odkrycie i rozwijanie Szczęśliwego, wolnego dziecka jest jak krew krążąca w żyłach - tętni życiem. Transportuje energię i dobro do każdej komórki ciała… powoduje, że każda najmniejsza cząstka żyje.. tak samo z energią, którą posiada Cudowne, Radosne, Magiczne dziecko..


Dlaczego ważna jest zabawa? I kontakt z tą częścią naszej osobowości ?

Susan Huhn „Wewnętrzne dziecko jest jak studnia, która napełnia się życiem, mocą i radością, jeśli się ja zostawi w spokoju. Nadszedł czas, byś napełniła swoje rezerwy, a uczynisz to najlepiej, gdy dasz swojemu życiu przestrzeń. Naładujesz swoje wewnętrzne baterie (powerbenka), pozostawiając na boku wszystkie inne plany, pragnienia i zamiary. Kiedy nauczysz się tak, jak umieją to dzieci, robić to na co mają właśnie ochotę, nie pytając o cel”


Poprzez zabawę rozwijamy się, uczymy się ról, zasad, poznajemy nasze i innych granice. Rozwijamy autonomie. Zabawa ważna jest dla nas bo rozwija nasze umiejętności, łączy nas z ludźmi, wzbudza naszą kreatywność.

Na terapii skupiamy się i uczymy się mieć kontakt z tym Magicznym i wolnym dzieckiem, To część nas, która dodaje nam energii do życia. Chciałabym Cię zaprosić do odkrywania i rozwijania swojego Magicznego dziecka. Będzie to tylko możliwe- jeśli odsuniesz na bok głosy krytyczne czy wymagające.
Spróbujmy więc wrócić do tej dziecięcej, cudownej sztuki odkrywania i poznawania otaczającej rzeczywistości..Pierwszy krok - zastanów się i zapisz - co sprawiało ci w dzieciństwie radość?

 • Malowanie

 • Granie

 • Układanie puzzli

 • Śpiewanie

 • Zbieranie samochodzików, maskotek, lalek

 • Szycie ubranek

 • Składanie modeli

 • Majsterkowanie

 • Zbieranie liści i skakanie do nich

 • Lepienie bałwana

 • Jazda na sankach

 • Słuchanie muzyki

 • Tworzenie swojej muzyki ?

 • Budowanie budowli, zamków?

 • Jedzenie ???


Jakie zabawy kojarzą ci się z dzieciństwem?

 • zabawy na podwórku, granie w piłkę, granie w gumę, huśtanie się na trzepaku? Jazda na rolkach, deskorolce, hulajnodze, rowerze? Gra w butelkę, w karty ?


O czym marzyłaś jako dziecko ?? Może chciałaś mieć dużego misia? Lale? Co stoi na przeszkodzie by sobie dzisiaj go podarować? Może chciałaś iść do kina/ teatru? Może chciałaś uczyć się gry na gitarze czy pianinie? Może chciałaś tańczyć?

Może to dobry moment by wprowadzać w życie te marzenia ?


Susanne Huhn „ Twoje wewnętrzne dziecko jest najbardziej żywotną i kreatywną cząstką twojej osobowości. Czy możesz sobie wyobrazić, co się stanie, gdy pozwolisz, by ta cząstka ciebie była ciągle krytykowana, zawstydzana, lekceważona? Umrzesz wewnętrznie, twoje życie stanie się nudne, przewidywalne, będzie szło zawsze tym samym torem. Ogień twojego zachwytu zgaśnie, nim to zauważysz”. Zastanów się- czy w dzieciństwie ktoś próbował ujarzmić Twoją spontaniczną radość, ekspresję? Czy słyszałaś, że to nie wypada, za za głośno, zachowuj się inaczej?


Drugi krok - Zapraszam Cię do wizualizacji

„Zamknij oczy, ..

weź kilka oddechów i skup całą swoją uwagę na ciele…

Wyobraź sobie siebie jako małe dziecko… jesteś radosna, zrelaksowana, cieszysz się, że nie masz zmartwień, nic cię nie niepokoi,, masz luz w ciele, jesteś wolna… obserwuj gdzie ono jest, w co jest ubrane, może być to wspomnienie z wakacji, czy jakiejś zabawnej sytuacji… popatrz na to dziecko, spójrz na jego twarz.. na jego oczy, na jego ruchy… popatrz ba usta jak się śmieją… widzę, że dotknęła swojego szczęśliwego dziecka po uśmiechu na twojej twarzy… ok- spróbuj otworzyć oczy - co to wyobrażenie ci zrobiło? Czy było ci przyjemnie? Czy udało ci się dotknąć siebie? Czy otworzyła ci się tęsknota?? Przywołaj obraz dziecka jak było na wakacjach, z przyjaciółmi, na spacerze, może byłaś w pokoju ? Co robi to dziecko? Może czyta, może gra w piłkę, może układa puzzle, rysuje, robi prace plastyczne, a może śpiewa? Tańczy? Pobada z nim chwile, popatrz na jego postawę, pobądź z tym szczęśliwym dzieckiem…


Jak się czujesz? Co czujesz w ciele ?

Trzeci - czwarty i kolejny KROK -- > Zapraszam Cie do obserwacji facebooka przez kolejne dni będziemy razem rozwijać Radosną Małą Część, którą drzemie gdzieś w środku - w nas


Jeśli spodobał się post-

zapraszam na wirtualną kawę! Ostatnia chwila !

Link:

👉http://buycoffee.to/ckrstefanik


Tym razem zbieramy na materiały do pracy - miedzy innymi pacynki czy książki

Zdjęcia z Pixabay

Polecam Twojej uwadze Susanne Huhn - Jak uzdrowić swoje wewnętrzne dziecko


pozdrawiam

Kamila Stefanik


تعليقات


bottom of page