top of page

Polecana literatura dla rodziców

  1. Pozycja dla rodziców, którzy pragnąć zrozumieć swoje dziecko. Powziąć decyzję, zaangażować się, skupić się i być uważnym, by szukać odpowiedzi na pytanie - co przez to trudne zachowanie dziecko chce mi powiedzieć. Książka wychodzi z założenia, że "miłość to dawanie tym, których kochamy, tego co, naprawdę proszą" (tamże, str. 64)

Czy jesteś gotowa/ gotowy słuchać i dawać to o co prosi Cię dziecko ? Czy jesteś gotowy/ gotowa zrezygnować ze swojego lęku, oddać kontrolę, porzucić wszelkie zasady co dziecko powinno, a czego nie powinno, jak ma się zachowywać a jak nie, co wypada a co nie powinno się wydarzyć i uważnie słuchać, rozmawiać z ciekawością pytać dziecko czego naprawdę od nas chce?

"Ze sposobu, w jaki dziecko wiedzie swoje życie, wynika szansa, że odkryje ono siebie, ale też możliwość, że się to nigdy nie zdarzy, co oznacza śmierć, w znaczeniu bycia zapomnianym, tkwienia przez całe życie w ukryciu. Z chwili na chwilę, od posiłku do posiłku, od podróży do pracy i z powrotem, od jednego mizernego całusa do następnego. Z setek gąsienic wykluczających się jaj, wyjących się w masie larw, a czasem tylko jedna rozłoży skrzydła i wzbije się w niebo jako piękny wolny motyl, który poczuje przestrzeń, odwiedzi kwiaty, znajdzie partnera i odleci. Wśród setek, a może tysięcy dzieci jedno czy dwoje odkryje siebie w swoim życiu jako piękne i wolne. To historia, którą nam opowiedziano. Znajoma i bezpieczna opowieść. " (S.Orr 2021 , str. 22)

2. Wielu Państwa trafia do nas do Centrum zgłaszając niskie poczucie własnej wartości, problemy w relacjach, trudności w kontaktach z dziećmi, partnerami. Powody na pierwszy rzut oka wydają się jasne: rodzic bił, krytykował, poniżał, uwłaczał, ośmieszał, karał chłodem za złe zachowanie, żartował na temat bezmyślności dziecka, obarczał winą, napastował czy wykorzystywał seksualnie, zrzucał odpowiedzialność na dziecko lub rozpaczliwie rozpaczał. O czym jest ta książka? Z niej dowiemy się jakiego masz w sobie uwewnętrznionego rodzica; jakie rodzaju tańca doznałeś - czy taniec pod emocjonalne dyktando rodziców dzisiaj jest czy Twoim wyborem?

" Nasi rodzice sieją w nas mentalne i emocjonalne ziarna- ziarna, które rosną w raz z nami. W niektórych rodzinach są to ziarna miłości, szacunku i wolności. Niestety, w wielu innych są to ziarna strachu, obowiązku czy winy " (S. Forward, C. Buck 2019, str. 13)

Bardzo dobra pozycja jako wstęp do zaciekawienia dlaczego dzisiaj nie wiodę życia takiego jakiego bym sobie życzyła/ życzył...

"kiedy dorastałeś, zasiane ziarna rozrosły się w niewidoczne chwasty, które zaatakowały twoje życie tak dalece. że nie potrafisz sobie nawet tego wyobrazić. Ich pędy mogły zaszkodzić twoim uczuciowym związkom, karierze, życiu rodzinnemu; to one z pewnością zdusiły w tobie pewność siebie i poczucie własnej wartości (S. Forward, C. Buck 2019, str. 13)


3. Bardzo dobra pozycja dla rodziców małych dzieci - jeśli wiesz czasem lepiej od dziecka - czy jest głodne, czy jemu ciepło czy nie - dowiesz się z tych bajek z podsumowaniem i komentarzem - dlaczego podporządkowywanie dziecka i decydowanie za niego nie będzie dla niego dobre w perspektywie przyszłości. Dlaczego zadbanie o siebie, swoje granice, bycie w łączności ze swoimi potrzebami będzie niezłym fundamentem do tego, że dzieci w przyszłości będą wewnątrz- sterowne tzn. nie będą szukać pochwał u innych, będą kochały siebie bezwarunkową miłością. Tę pozycję wykorzystuje w pracy z rodzicami nastolatków- by za pomocą bajki- uświadomić im co zrobiliśmy nie do końca ok, i czego nie robić, z jakich zachowań się wycofać. Super pozycja!


4. Książki Jesper Juul'a. Kopalnia zupełnie innego podejścia do macierzyństwa, tacierzyństwa- wszystko w kanwie opartej o zrozumieniu, ciekawości i otwartości do świata przeżyć małego, młodego człowieka. Zacytuję i polecę tutaj szczególnie świetną pozycję dla Panów by sobie uświadomić jaki obraz mężczyzny niosę w sobie, czego bym chciał dla siebie, swojej partnerki, swojego dziecka! Książka jest odpowiedzią na emocjonalne dylematy współczesnych panów.

"Dorastaliśmy w większości w domach, w których niespecjalnie zachęcało się dzieci do własnych wyborów i indywidualnego sposobu wyrażania siebie, dlatego nasza autentyczność zazwyczaj jest przyduszona przez wyuczoną grzeczność, uprzejmość, puste gesty dobrej woli i dobrych zamiarów. Więc kiedy potem w wieku dorosłym zaczynamy siebie szukać, przypomina mi to szukanie osób zasypanych przez trzęsienie ziemi ( J. Juul, 2012, str. 133)

Mój komentarz : wydaje się, że terapia poznawczo-behawioralna jest płytkim stylem pracy. Jedni mówią - to tresura.. Chciałam Państwu pokazać, że z terapii poznawczo-behawioralnej często bierzemy techniki, interwencje, sposoby na zmianę nawyków - tu i teraz. Jednak patrzymy szerzej i głębiej--szukając w głębi co jest przyczyną, co skutkiem, co może wzmacniać trudność, co ją wzbudzać a co podtrzymywać. Rodzina trafiająca do terapeuty jest jak morze - w pierwszej chwili zgłasza swoje trudności , a w przebiegu terapii zaglądamy wgłąb chcąc poznać i zrozumieć całą głębię i wachlarz Państwa przeżyć, historii, które niesiecie ze sobą i próbujecie sterować je swoim dzieckom, które często potrzebują zupełnie czegoś innego.


To moja pierwsza propozycja dla ciekawych i poszukujących odpowiedzi na nurtujące pytania - skąd, jak, dlaczego :)


A wy drodzy czytelnicy co czytacie? Co Was zainspirowało? Do jakich książek zerknąć?


Pozdrawiam,

Kamila Stefanik

Centrum Kreatywnego Rozwoju

Комментарии


bottom of page