top of page

Czy jesteś ważny dla siebie?


Ostatnio podczas spotkań z pacjentami zadaję pytanie :


Kto jest ważny? sporządź listę osób, które są dla Ciebie ważne. I tutaj pada lista: mąż/żona/dzieci/rodzice/przyjaciele/współpracownicy itp. Czasem ktoś po spotkaniach z terapeutą przyznaje się, że przyszło do głowy - że ja, ale tak głupio, nie wypada itp. Nieliczni (jak na razie, mam ogromną nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu się to zmieni) śmiało odpowiadają - ja JESTEM dla siebie ważna. Ja i inni ludzie. Super ! Brawo!

Kolejne pytanie brzmi - no właśnie po jakim Twoim zachowaniu inni widzą, że są dla Ciebie ważni. I tu pada pytanie o kodeks postępowania względem osób dla nas ważnych. I najczęściej padają odpowiedzi:

- zainteresowanie nimi

- częste telefony, wizyty

- gotowość do pomocy

- wyrozumiałość, wsparcie ...


Więc teraz, zastanówmy się w jaki sposób Ty okazujesz sobie, że jesteś dla siebie ważny ? W terapii schematów zapytałabym - jak okazujesz swojemu Wewnętrznemu Dziecku, Swojej Małej Cząstce - że jest dla Ciebie ważne, co ona czuje? czego potrzebuje ? Jak wyglądałby Twój kodeks postępowania względem Twojego Wewnętrznego Dziecka ?
Ron Kurtz --> „ Chcę, żebyś wyobraził sobie, co byś zrobił, gdybyś zastał to prawdziwe dziecko w niezwykłej sytuacji... Co mądrego można zrobić dla zmieszanego i załamanego dziecka, jak można okazać mu współczucie? Usiądź i porozmawiaj z nim. Wysłuchaj go. Zobacz, czym się martwi, pomóż mu to zrozumieć, uspokój je, obejmij; potem pobaw się z nim trochę, wyjaśnij mu różne rzeczy i opowiedz coś. Tak właśnie wygląda terapia w najstarszym i najlepszym wydaniu: nic nadzwyczajnego- po prostu życzliwość i cierpliwość”.


Pozdrawiam,

Kamila Stefanik


Comments


bottom of page